Dodany: 2016-04-19

Zamek w Pieszycach

Zamek w Pieszycach, mieście leżącym około 30 kilometrów od Wałbrzycha, nazywany Śląskim Wersalem, jest największą tego typu budowlą barokową w tej części Polski.

Zamek w Pieszycach powstał w pierwszej połowie XVII wieku, w wyniku rozbudowy wcześniej istniejącego w tym miejscu dworu. Jednak jeszcze w tym samym stuleciu, w czasie wojny trzydziestoletniej, pałac został zdobyty i splądrowany, a dekadę później - dwukrotnie zaatakowany przez wojska szwedzkie, które ponownie go zdewastowały.

Na przełomie XVII i XVIII wieku zamek został rozbudowany, dzięki czemu stał się jedną z największych i najwspanialszych śląskich rezydencji. W ramach prowadzonych prac wzniesiono kilka nowych budynków, a także piękny ogród - wszystko w duchu baroku.

W latach 70. XX wieku niegdyś imponujący pałac został zaadaptowany na potrzeby ośrodka kolonijnego, a nawet kina. Niestety, krótko po tym zamek zaczął stopniowo popadać w coraz większą ruinę, aż w końcu został całkowicie opuszczony.

U progu nowego tysiąclecia zniszczony pałac trafił w ręce prywatnych inwestorów, którzy zainicjowali szeroko zakrojone prace remontowe, rewitalizacyjne oraz wykończeniowe. Od kilku lat pieszycki zamek jest już częściowo udostępniony zwiedzającym, niemniej na jego terenie planowanych jest jeszcze szereg inwestycji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pieszyce i okolica

Zamek w Pieszycach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigr