Dodany: 2016-07-19

Zamek w Płakowicach

Zamek w Płakowicach, obecnie będących częścią Lwówka Śląskiego, to interesująca, lecz mało znana budowla. Nic dziwnego, że wielu osobom aż trudno uwierzyć, że niegdyś był on jedną z największych, a zarazem najpiękniejszych warowni obronnych na Śląsku.

Zamek w Płakowicach wzniesiono w latach 1550-1563 z inicjatywy Rumpolda von Talkenberga. Prawdopodobnie powstał on w miejscu dworu obronnego poprzednich właścicieli Płakowic - Raussendorfów, wybudowanego w drugiej połowie XV wieku.

W czasie wojen napoleońskich rezydencja została uszkodzona i ograbiona, natomiast w 1824 roku nastąpił kres jej świetności. Ostatni prywatny właściciel zamku, hrabia August Ludwig von Nostitz-Rieneck, sprzedał go rządowi pruskiemu, który nakazał utworzyć w nim Zakład dla Umysłowo Chorych. W trakcie przebudowy budowla została ogołocona niemal ze wszystkich cennych przedmiotów, a z wnętrz usunięto zdobienia, kominki, kartusze oraz portale. Szpital funkcjonował w tym miejscu do 1945 roku.

Mimo sporych zniszczeń, po zakończeniu drugiej wojny światowej w dawnej warowni mieściła się jednostka wojskowa. W 1967 roku kompleks częściowo odrestaurowano, jednak po ostatecznym opuszczeniu go przez wojsko, znów zaczął popadać w ruinę.

Sytuacja zmieniła się dopiero w 1992 roku, kiedy zamek w przejęli baptyści z Australii i podjęli usilne starania, by choć w pewnym stopniu przywrócić mu utracony blask.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Płakowice i okolica

Zamek w Płakowicach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Pit
    Pit 2016-07-20 o 19:04

    Mieszkalismy tam przez 6.5 roku :) od samego poczatku, gdy jeszcze Ken z rodzina sie nie wprowadzili jako pierwsi do Palacu. W tym czasie wszyscy mieszkalismy w "barakach", ehhh..... szkola zycia. Pozdrowienia dla Pawla i Judy, Roberta i Anety oraz wszystkich innych Elim'owiczów

  • Plagwitz
    Plagwitz 2016-07-21 o 10:59

    Filmik super tylko kilku detali brak...Tylko dlaczego nie ujęto najpiękniejszego i najcenniejszego detalu pałacu Płakowice - wielkiego, renesansowego portalu? Warto było zrobić ujęcie wewnątrz dziedzińca i bardziej zaakcentować unikalne arkadowe krużganki. To jedyna rycerska siedziba na Dolnym Śląsku - z zachowanych - która tak mocno odwołuje się do książęcych rezydencji np. w Brzegu i Oleśnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga dr