Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Prószkowie

Zamek w Prószkowie, miejscowości leżącej około 10 kilometrów na południe od Opola, wzniesiono w drugiej połowie XVI wieku i podobnie jak inne pochodzące z tego okresu budowle, niedawno zaprezentował światu swoje nowe imponujące oblicze.

Od początku swego istnienia zamek był siedzibą rodu Prószkowskich. Ukończony w 1563 roku nosił cechy wytwornej rezydencji z elementami obronnej warowni. Przez dziesięciolecia w posiadłości przyjmowano najznamienitszych gości, spośród których wyróżnić należy zwłaszcza Władysława Wazę, przyszłego króla Polski.

Mimo zastosowanych umocnień, w 1644 roku twierdza została zdobyta i niemal doszczętnie zrujnowana przez wojska szwedzkie. Los odbudowanego zamku ponownie stanął pod znakiem zapytania, kiedy w 1757 roku w Prószkowie wybuchł wielki pożar. Na szczęście tym razem warownia oparła się zniszczeniom.

Kilkanaście lat później zmarł ostatni przedstawiciel rodu Prószkowskich, a zamek stał się własnością morawskiej rodziny Dietrichsteinów. W 1783 roku sprzedali oni majątek władcy Prus, Fryderykowi II Wielkiemu z niemieckiej dynastii Hohenzollernów, która w kolejnym stuleciu weszła również w posiadanie słynnego Pałacu w Karpnikach.

Ale Dietrichsteinowie prawdopodobnie wcale nie zamierzali pozbyć się rezydencji. Skąd te przypuszczenia? Jego cenę ustalili na 333 333,3 talarów, choć doskonale zdawali sobie sprawę, że nie ma monety ⅓ talara. W ten sposób z pewnością chcieli zniechęcić króla do zakupu, jednak w ostatecznym rezultacie nieświadomie przyczynili się do wybicia specjalnego pieniądza w berlińskiej, zresztą należącej do Fryderyka, mennicy.

W XIX wieku w prószkowskim zamku mieściła się Akademia Rolnicza, po jej zamknięciu budynek zaadaptowano na potrzeby szpitala, natomiast obecnie w zabytkowych wnętrzach znajduje się Dom Pomocy Społecznej.

W 2011 roku zakończono prace renowacyjne i konserwacyjne, a ich efekt możemy podziwiać między innymi oglądając Zamek w Prószkowie z lotu ptaka. Niegdysiejsza twierdza, w której zachowało się wiele pamiątek po dawnych właścicielach, takich jak tarcze herbowe, detale architektoniczne czy liczne dekoracje, jest udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i za zgodą starosty opolskiego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Prószków i okolica

Zamek w Prószkowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...