Zamek w Rabsztynie

Pierwszy, drewniany zamek w Rabsztynie, wsi leżącej na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wzniesiono już w XIII wieku. Murowana warownia na najwyższej części wzgórza powstała w kolejnym stuleciu, za panowania Kazimierza Wielkiego.

Na przestrzeni dziejów twierdza wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. Stopniowo rozbudowywali i modernizowali oni zamek, aż na przełomie XVI i XVII wieku zajmował już całe wzgórze. Okres świetności obiektu przerwał jednak najazd wycofujących się z Polski Szwedów, którzy ograbili i częściowo również spalili warownię.

Zniszczona i zdewastowana twierdza nie była odbudowywana. U progu XIX wieku została ostatecznie opuszczona i popadła w ruinę. Wątpliwego dzieła dopełnili poszukiwacze skarbów, którzy pod koniec stulecia wysadzili w powietrze basztę.

Prace zabezpieczające zamek zainicjowano w 1986 roku. Kilkanaście lat później, na początku nowego tysiąclecia, powstało stowarzyszenie Zamek Rabsztyn, którego celem była rekonstrukcja i restauracja warowni. Częściowo odbudowana twierdza została udostępniona zwiedzającym i stanowi wspaniałą atrakcję Szlaku Orlich Gniazd.

Z zamkiem w Rabsztynie związanych jest kilka legend, a najpopularniejsza mówi o pięknej niewiaście imieniem Sobótka. Pewnego dnia w lesie, gdy obchodziła weselne gody z narzeczonym, została napadnięta przez rozbójników. Sobótka jako pierwsza chwyciła za miecz i przeciwstawiła się wrogowi. Dla uczczenia jej bohaterskiej postawy, lokalna ludność każdego roku w dzień świętego Jana rozpala ogniska zwane sobótkami.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Rabsztyn i okolica

Zamek w Rabsztynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...