Dodany: 2015-06-18

Zamek w Rabsztynie

Pierwszy, drewniany zamek w Rabsztynie, wsi leżącej na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wzniesiono już w XIII wieku. Murowana warownia na najwyższej części wzgórza powstała w kolejnym stuleciu, za panowania Kazimierza Wielkiego.

Na przestrzeni dziejów twierdza wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. Stopniowo rozbudowywali i modernizowali oni zamek, aż na przełomie XVI i XVII wieku zajmował już całe wzgórze. Okres świetności obiektu przerwał jednak najazd wycofujących się z Polski Szwedów, którzy ograbili i częściowo również spalili warownię.

Zniszczona i zdewastowana twierdza nie była odbudowywana. U progu XIX wieku została ostatecznie opuszczona i popadła w ruinę. Wątpliwego dzieła dopełnili poszukiwacze skarbów, którzy pod koniec stulecia wysadzili w powietrze basztę.

Prace zabezpieczające zamek zainicjowano w 1986 roku. Kilkanaście lat później, na początku nowego tysiąclecia, powstało stowarzyszenie Zamek Rabsztyn, którego celem była rekonstrukcja i restauracja warowni. Częściowo odbudowana twierdza została udostępniona zwiedzającym i stanowi wspaniałą atrakcję Szlaku Orlich Gniazd.

Z zamkiem w Rabsztynie związanych jest kilka legend, a najpopularniejsza mówi o pięknej niewiaście imieniem Sobótka. Pewnego dnia w lesie, gdy obchodziła weselne gody z narzeczonym, została napadnięta przez rozbójników. Sobótka jako pierwsza chwyciła za miecz i przeciwstawiła się wrogowi. Dla uczczenia jej bohaterskiej postawy, lokalna ludność każdego roku w dzień świętego Jana rozpala ogniska zwane sobótkami.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Rabsztyn i okolica

Zamek w Rabsztynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *