Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Reszlu

Zamek w Reszlu, mieście w województwie warmińsko-mazurskim, powstał w drugiej połowie XIV wieku. Był wielokrotnie oblegany i kilkakrotnie zdobywany przez wojska polskie oraz krzyżackie, jednak mimo to przetrwał do czasów współczesnych, by znów zachwycać swoim majestatycznym charakterem.

Pierwsza krzyżacka strażnica w Reszlu istniała prawdopodobnie już w 1241 roku, niemniej decyzję o budowie murowanego zamku podjęto dopiero ponad sto lat później. Trwające pół wieku prace rozpoczęto w 1350 roku z inicjatywy biskupa Jana I z Miśni. Od 1355 roku kontynuował je Jan II Stryprock, natomiast ukończył, w 1401 roku, znany z zamiłowania do przepychu Henryk III Sorbom, który nadał twierdzy dużego rozmachu. Powstała warownia została dodatkowo sprzężona z systemem obronnym miasta.

Około 1505 roku z inicjatywy biskupa Łukasza Watzenrode wzniesiono nowe mury obwodowe i przystosowano fortyfikacje do użycia broni palnej. W tym okresie częstym gościem w Reszlu był Mikołaj Kopernik, bratanek biskupa oraz jego sekretarz i osobisty lekarz. Kolejne większe prace modernizacyjne przeprowadzono pod koniec XVI wieku, za rządów kardynała Andrzeja Batorego. Zamek, który tracił już znaczenie militarne, został przekształcony we wspaniałą rezydencję myśliwską.

Po pierwszym rozbiorze Polski niegdysiejsza twierdza została przejęta przez władze pruskie i w 1780 roku ulokowano w niej więzienie. Niestety, na początku XIX wieku Reszel dotknęły dwa wielkie pożary. W 1806 roku ogień strawił całą drewnianą zabudowę miasta, ratusz i część zamku, natomiast rok później - spustoszył posiadłość do końca.

W 1822 roku zrujnowaną budowlę przekazano gminie ewangelickiej. Co prawda przeprowadzono wówczas remont dawnej rezydencji, jednak w trakcie prac w znacznym stopniu zatarto jej średniowieczny charakter.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Reszel i okolica

Zamek w Reszlu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09