Dodany: 2017-02-14

Zamek w Reszlu

Zamek w Reszlu, mieście w województwie warmińsko-mazurskim, powstał w drugiej połowie XIV wieku. Był wielokrotnie oblegany i kilkakrotnie zdobywany przez wojska polskie oraz krzyżackie, jednak mimo to przetrwał do czasów współczesnych, by znów zachwycać swoim majestatycznym charakterem.

Pierwsza krzyżacka strażnica w Reszlu istniała prawdopodobnie już w 1241 roku, niemniej decyzję o budowie murowanego zamku podjęto dopiero ponad sto lat później. Trwające pół wieku prace rozpoczęto w 1350 roku z inicjatywy biskupa Jana I z Miśni. Od 1355 roku kontynuował je Jan II Stryprock, natomiast ukończył, w 1401 roku, znany z zamiłowania do przepychu Henryk III Sorbom, który nadał twierdzy dużego rozmachu. Powstała warownia została dodatkowo sprzężona z systemem obronnym miasta.

Około 1505 roku z inicjatywy biskupa Łukasza Watzenrode wzniesiono nowe mury obwodowe i przystosowano fortyfikacje do użycia broni palnej. W tym okresie częstym gościem w Reszlu był Mikołaj Kopernik, bratanek biskupa oraz jego sekretarz i osobisty lekarz. Kolejne większe prace modernizacyjne przeprowadzono pod koniec XVI wieku, za rządów kardynała Andrzeja Batorego. Zamek, który tracił już znaczenie militarne, został przekształcony we wspaniałą rezydencję myśliwską.

Po pierwszym rozbiorze Polski niegdysiejsza twierdza została przejęta przez władze pruskie i w 1780 roku ulokowano w niej więzienie. Niestety, na początku XIX wieku Reszel dotknęły dwa wielkie pożary. W 1806 roku ogień strawił całą drewnianą zabudowę miasta, ratusz i część zamku, natomiast rok później - spustoszył posiadłość do końca.

W 1822 roku zrujnowaną budowlę przekazano gminie ewangelickiej. Co prawda przeprowadzono wówczas remont dawnej rezydencji, jednak w trakcie prac w znacznym stopniu zatarto jej średniowieczny charakter.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Reszel i okolica

Zamek w Reszlu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17