Dodany: 2015-06-15

Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu, mieście leżącym 30 kilometrów od Katowic, wzniesiono w połowie XIV wieku za panowania książąt bytomskich. Warownia, powstała w miejscu kasztelańskiego grodu, pozostawała w rękach książąt śląskich przez kolejne 100 lat.

Pod koniec 1443 roku książę Wacław sprzedał zamek biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. Nowego właściciela postanowił ubiec książę raciborski Mikołaj, który licząc na spadek po Wacławie zdobył warownię. Budowla wróciła w posiadanie biskupa w czerwcu 1445 roku, po trwających ponad rok negocjacjach. Od tego momentu zamek w Siewierzu zaczął pełnić funkcję administracyjnej i politycznej siedziby Księstwa Siewierskiego.

W XVII wieku warownia została zdobyta i ograbiona przez wojska szwedzkie. W XVIII wieku zamek zaczął powoli chylić się ku upadkowi, aż całkowicie zdewastowaną i zrujnowaną warownię opuszczono w połowie XIX wieku.

Pierwsze prace zabezpieczające zainicjowano w latach 50. ubiegłego stulecia. Po latach badań archeologicznych i prac remontowych zamek w Siewierzu został udostępniony zwiedzającym. I choć z niegdyś imponującej rezydencji zachowały się jedynie ruiny, w dalszym ciągu robi ona ogromne wrażenie i przypomina o swojej dawnej świetności.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Siewierz i okolica

Zamek w Siewierzu - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Artur Rok
    Artur Rok 2015-06-15 o 23:38

    Witam Bardzo fajny film – robicie kawał dobrej pracy odnośnie propagowania zabytków. Kilka jednak uwag odnośnie danych historycznych w opisie: zamek ukończył Kazimierz książę cieszyński. Budowę rozpoczęto natomiast w 3 ćw. XIII w. za panowania bytomskich, – ewentualnie jeszcze opolskich. Zamek nie powstał na miejscu drewnianego dworu tylko grodu kasztelańskiego. W 1443 r zamek z całym księstwem sprzedał książę cieszyński Wacław, a nie Władysław. Zamek nigdy nie był letnią rezydencją biskupów krakowskich – był stolicą niezależnego Księstwa Siewierskiego którego (świeckim) księciem był każdorazowy biskup krakowskich (obecna analogia – Księstwo Andora). Szwedzi nie poczynili na zamku znaczących szkód. Zamek do końca pozostał zamkiem obronnym – nigdy nie przeobrażono go w reprezentacyjny dwór. Ostatnie prace konserwatorsko – restauratorskie przeprowadzono w latach 2007 – 2010. Pozdrawiam i życzę dalszych udanych realizacji. Artur Rok Powiatowy Konserwator Zabytków pow. będziński.

  • polskazdrona.pl
    polskazdrona.pl 2015-06-25 o 11:57

    Panie Arturze, dziękujemy za cenne wskazówki dotyczące historii zamku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...