Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu, mieście leżącym 30 kilometrów od Katowic, wzniesiono w połowie XIV wieku za panowania książąt bytomskich. Warownia, powstała w miejscu kasztelańskiego grodu, pozostawała w rękach książąt śląskich przez kolejne 100 lat.

Pod koniec 1443 roku książę Wacław sprzedał zamek biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. Nowego właściciela postanowił ubiec książę raciborski Mikołaj, który licząc na spadek po Wacławie zdobył warownię. Budowla wróciła w posiadanie biskupa w czerwcu 1445 roku, po trwających ponad rok negocjacjach. Od tego momentu zamek w Siewierzu zaczął pełnić funkcję administracyjnej i politycznej siedziby Księstwa Siewierskiego.

W XVII wieku warownia została zdobyta i ograbiona przez wojska szwedzkie. W XVIII wieku zamek zaczął powoli chylić się ku upadkowi, aż całkowicie zdewastowaną i zrujnowaną warownię opuszczono w połowie XIX wieku.

Pierwsze prace zabezpieczające zainicjowano w latach 50. ubiegłego stulecia. Po latach badań archeologicznych i prac remontowych zamek w Siewierzu został udostępniony zwiedzającym. I choć z niegdyś imponującej rezydencji zachowały się jedynie ruiny, w dalszym ciągu robi ona ogromne wrażenie i przypomina o swojej dawnej świetności.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Siewierz i okolica

Zamek w Siewierzu - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Artur Rok
    Artur Rok 2015-06-15 o 23:38

    Witam Bardzo fajny film – robicie kawał dobrej pracy odnośnie propagowania zabytków. Kilka jednak uwag odnośnie danych historycznych w opisie: zamek ukończył Kazimierz książę cieszyński. Budowę rozpoczęto natomiast w 3 ćw. XIII w. za panowania bytomskich, – ewentualnie jeszcze opolskich. Zamek nie powstał na miejscu drewnianego dworu tylko grodu kasztelańskiego. W 1443 r zamek z całym księstwem sprzedał książę cieszyński Wacław, a nie Władysław. Zamek nigdy nie był letnią rezydencją biskupów krakowskich – był stolicą niezależnego Księstwa Siewierskiego którego (świeckim) księciem był każdorazowy biskup krakowskich (obecna analogia – Księstwo Andora). Szwedzi nie poczynili na zamku znaczących szkód. Zamek do końca pozostał zamkiem obronnym – nigdy nie przeobrażono go w reprezentacyjny dwór. Ostatnie prace konserwatorsko – restauratorskie przeprowadzono w latach 2007 – 2010. Pozdrawiam i życzę dalszych udanych realizacji. Artur Rok Powiatowy Konserwator Zabytków pow. będziński.

  • polskazdrona.pl
    polskazdrona.pl 2015-06-25 o 11:57

    Panie Arturze, dziękujemy za cenne wskazówki dotyczące historii zamku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19