Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Smoleniu

Zamek w Smoleniu, miejscowości leżącej na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, powstał w połowie XIV wieku z inicjatywy Jana z Pilczy, kasztelana radomskiego. W XV wieku kolejni właściciele Smolenia modernizowali i rozbudowywali warownię, między innymi o dwie wieże rycerskie, wschodni zamek dolny oraz część mieszkalną.

Jednak już na początku XVII wieku twierdza zaczęła tracić na znaczeniu. W 1655 roku wojska szwedzkie zdobyły opuszczony już wówczas zamek. W połowie XIX wieku warownię zakupił sędzia Roman Hubicki, amator historii i archeologii. W częściowo uporządkowanych ruinach, Hubicki prowadził słynną fabrykę śrutu „Batawia”.

W 1959 roku teren, na którym znajduje się zamek, został włączony w granice nowo utworzonego rezerwatu przyrody Smoleń. W latach 70. ubiegłego stulecia w twierdzy przeprowadzono prace remontowe, a 20 lat później pierwsze badania archeologiczne.

W 2010 roku doszło do zawalenia się narożnika zamku. Z uwagi na zły stan techniczny, ruiny zostały zamknięte dla turystów. Od 2012 roku w Smoleniu prowadzone są prace zabezpieczające i porządkowe, których koniec zaplanowano na wrzesień 2015 roku.

Z zamkiem w Smoleniu wiąże się pewna legenda o wielkim skarbie, ukrytym przez wziętych w niewolę Tatarów. Podczas prac przy kopaniu studni, natknęli się na boczny korytarz, w którym postanowili ukryć kosztowności. Niewiele osób o tym wiedziało, natomiast te, które nie umiały dochować tajemnicy, były wrzucane do studni.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Smoleń i okolica

Zamek w Smoleniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka