Dodany: 2015-08-27

Zamek w Smoleniu

Zamek w Smoleniu, miejscowości leżącej na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, powstał w połowie XIV wieku z inicjatywy Jana z Pilczy, kasztelana radomskiego. W XV wieku kolejni właściciele Smolenia modernizowali i rozbudowywali warownię, między innymi o dwie wieże rycerskie, wschodni zamek dolny oraz część mieszkalną.

Jednak już na początku XVII wieku twierdza zaczęła tracić na znaczeniu. W 1655 roku wojska szwedzkie zdobyły opuszczony już wówczas zamek. W połowie XIX wieku warownię zakupił sędzia Roman Hubicki, amator historii i archeologii. W częściowo uporządkowanych ruinach, Hubicki prowadził słynną fabrykę śrutu „Batawia”.

W 1959 roku teren, na którym znajduje się zamek, został włączony w granice nowo utworzonego rezerwatu przyrody Smoleń. W latach 70. ubiegłego stulecia w twierdzy przeprowadzono prace remontowe, a 20 lat później pierwsze badania archeologiczne.

W 2010 roku doszło do zawalenia się narożnika zamku. Z uwagi na zły stan techniczny, ruiny zostały zamknięte dla turystów. Od 2012 roku w Smoleniu prowadzone są prace zabezpieczające i porządkowe, których koniec zaplanowano na wrzesień 2015 roku.

Z zamkiem w Smoleniu wiąże się pewna legenda o wielkim skarbie, ukrytym przez wziętych w niewolę Tatarów. Podczas prac przy kopaniu studni, natknęli się na boczny korytarz, w którym postanowili ukryć kosztowności. Niewiele osób o tym wiedziało, natomiast te, które nie umiały dochować tajemnicy, były wrzucane do studni.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Smoleń i okolica

Zamek w Smoleniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10