Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce
Dodany: 2017-04-25

Zamek w Sobkowie

Sobków to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca około 30 kilometrów od Kielc. Jej założycielem był Stanisław Sobek z Sulejowa, starosta małogoski i podskarbi wielki koronny, któremu wieś zawdzięcza swoją nazwę. W 1563 roku fundator Sobkowa wzniósł murowany zamek w miejscu zniszczonego przez pożar dworu, na lewym brzegu rzeki Nida.

Po śmierci Stanisława Sobka, cały majątek wraz z zamkiem przeszedł w ręce rodu Drohojowskich, którzy pozostawali jego właścicielami przez kolejnych 100 lat. Następnie dwór znajdował się w posiadaniu rodzin Wielopolskich, Sarbiewskich i Myszkowskich, aż w 1725 roku został kupiony przez Szaniawskich.

Jeden z przedstawicieli rodu, Stanisław Szaniawski, postanowił przebudować pierwotny zamek. Klasycystyczny pałac z arkadami i tympanonem powstał około 1767 według projektu Francesco Placidiego, włoskiego architekta i rzeźbiarza, jednego z największych twórców późnego baroku.

W pierwszej połowie XIX wieku fortalicja sobkowska stała się własnością rodziny Dobrosławskich, a następnie prawdopodobnie pewnej rodziny żydowskiej. W 1869 roku Sobków utracił otrzymane ponad 300 lat wcześniej prawa miejskie, a w 1915 roku osada uległa zniszczeniu, kiedy w wyniku działań wojennych niemal doszczętnie spłonęła. Po II wojnie światowej tereny te upaństwowiono i przekazano Państwowym Gospodarstwom Rolnym.

Los sobkowskiego majątku odmienił się w ostatnich latach ubiegłego stulecia, gdy trafił on w ręce prywatne i powoli zaczął odzyskiwać swoją dawną świetność. Obecnie w byłym zespole podworskim, którego centrum są ruiny pałacu wzniesionego przez Szaniawskich, znajdują się hotel i restauracja, choć turystów przyciągają tu także inscenizacje historyczne, pokazy rycerskie, jazda konna, spływy kajakowe i przede wszystkim niesamowity urok tego miejsca.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Sobków i okolica

Zamek w Sobkowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...

Dodany: 2017-10-03
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, usytuowany około 10 kilometrów od Przemyśla w województwie podkarpackim, w pobliżu przeprawy przez San, jest jednym z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVI wieku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski ...

Dodany: 2017-09-26
Dolina Narwi

Dolina Narwi

Niezwykła, magiczna, zachwycająca. Tak najczęściej opisywana jest Dolina Narwi - kraina, leżąca w granicach województwa podlaskiego, przez wielu uznawana za ewenement przyrodniczy na skalę światową, a ponadto określana mianem polskiej Amazonii.

Dolina Narwi została ukształtowana przez rzekę Narew ...

Dodany: 2017-09-19
Rynek w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu

Sandomierz to niewielkie miasto w województwie świ