Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Sobkowie

Sobków to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca około 30 kilometrów od Kielc. Jej założycielem był Stanisław Sobek z Sulejowa, starosta małogoski i podskarbi wielki koronny, któremu wieś zawdzięcza swoją nazwę. W 1563 roku fundator Sobkowa wzniósł murowany zamek w miejscu zniszczonego przez pożar dworu, na lewym brzegu rzeki Nida.

Po śmierci Stanisława Sobka, cały majątek wraz z zamkiem przeszedł w ręce rodu Drohojowskich, którzy pozostawali jego właścicielami przez kolejnych 100 lat. Następnie dwór znajdował się w posiadaniu rodzin Wielopolskich, Sarbiewskich i Myszkowskich, aż w 1725 roku został kupiony przez Szaniawskich.

Jeden z przedstawicieli rodu, Stanisław Szaniawski, postanowił przebudować pierwotny zamek. Klasycystyczny pałac z arkadami i tympanonem powstał około 1767 według projektu Francesco Placidiego, włoskiego architekta i rzeźbiarza, jednego z największych twórców późnego baroku.

W pierwszej połowie XIX wieku fortalicja sobkowska stała się własnością rodziny Dobrosławskich, a następnie prawdopodobnie pewnej rodziny żydowskiej. W 1869 roku Sobków utracił otrzymane ponad 300 lat wcześniej prawa miejskie, a w 1915 roku osada uległa zniszczeniu, kiedy w wyniku działań wojennych niemal doszczętnie spłonęła. Po II wojnie światowej tereny te upaństwowiono i przekazano Państwowym Gospodarstwom Rolnym.

Los sobkowskiego majątku odmienił się w ostatnich latach ubiegłego stulecia, gdy trafił on w ręce prywatne i powoli zaczął odzyskiwać swoją dawną świetność. Obecnie w byłym zespole podworskim, którego centrum są ruiny pałacu wzniesionego przez Szaniawskich, znajdują się hotel i restauracja, choć turystów przyciągają tu także inscenizacje historyczne, pokazy rycerskie, jazda konna, spływy kajakowe i przede wszystkim niesamowity urok tego miejsca.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Sobków i okolica

Zamek w Sobkowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *