Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Szydłowie

Zamek w Szydłowie, niewielkiej świętokrzyskiej wsi, został wzniesiony w XIV wieku, za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Niemniej, wśród historyków powszechne było również przekonanie, że jeszcze wcześniej w Szydłowie istniał dwór książęcy. Potwierdzeniem tej opinii miała być udokumentowana wizyta Bolesława Wstydliwego, który odwiedził osadę w 1255 roku.

Jednak na podstawie prac archeologicznych ustalono, że pozostałości XIII-wiecznego grodu, najprawdopodobniej drewnianego, należy poszukiwać na pobliskim wzgórzu, a nie na terenie zamku.

Średniowieczna twierdza była częścią fortyfikacji miejskich, a tym samym wielką chlubą niegdyś prężnie rozwijającego się Szydłowa. Niestety, na przestrzeni dziejów warownia, przez pewien czas pełniąca też funkcję królewskiej rezydencji, ulegała licznym zniszczeniom w wyniku częstych pożarów oraz działań wojennych.

W trzeciej dekadzie XVIII wieku, z inicjatywy starosty Józefa Załuskiego, zamek odnowiono, ale już pod koniec tego samego stulecia został on opuszczony przez mieszkańców. Budowla zaczęła stopniowo popadać w ruinę, co chyba najlepiej oddaje fakt, że w XIX wieku jej wnętrza zaadaptowano między innymi na stajnię.

Kres zamku w Szydłowie miała przynieść rozbiórka oraz zorganizowana w 1822 roku licytacja ocalałych fragmentów twierdzy i murów obronnych. Na szczęście, z powodu nikłego zainteresowania, tłumaczonego zbyt wygórowaną ceną, do realizacji tego scenariusza ostatecznie nie doszło.

U progu XX wieku rozpoczęły się prace zabezpieczające i konserwatorskie, natomiast po drugiej wojnie światowej przywrócono także dawny wygląd otaczających warownię fortyfikacji. Osiągnięty efekt możemy obecnie podziwiać zarówno w tradycyjny sposób, jak i oglądając zamek w Szydłowie filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szydłów i okolica

Zamek w Szydłowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12