Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce
Dodany: 2014-10-23

Zamek w Szydłowie

Zamek w Szydłowie, niewielkiej świętokrzyskiej wsi, został wzniesiony w XIV wieku, za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Niemniej, wśród historyków powszechne było również przekonanie, że jeszcze wcześniej w Szydłowie istniał dwór książęcy. Potwierdzeniem tej opinii miała być udokumentowana wizyta Bolesława Wstydliwego, który odwiedził osadę w 1255 roku.

Jednak na podstawie prac archeologicznych ustalono, że pozostałości XIII-wiecznego grodu, najprawdopodobniej drewnianego, należy poszukiwać na pobliskim wzgórzu, a nie na terenie zamku.

Średniowieczna twierdza była częścią fortyfikacji miejskich, a tym samym wielką chlubą niegdyś prężnie rozwijającego się Szydłowa. Niestety, na przestrzeni dziejów warownia, przez pewien czas pełniąca też funkcję królewskiej rezydencji, ulegała licznym zniszczeniom w wyniku częstych pożarów oraz działań wojennych.

W trzeciej dekadzie XVIII wieku, z inicjatywy starosty Józefa Załuskiego, zamek odnowiono, ale już pod koniec tego samego stulecia został on opuszczony przez mieszkańców. Budowla zaczęła stopniowo popadać w ruinę, co chyba najlepiej oddaje fakt, że w XIX wieku jej wnętrza zaadaptowano między innymi na stajnię.

Kres zamku w Szydłowie miała przynieść rozbiórka oraz zorganizowana w 1822 roku licytacja ocalałych fragmentów twierdzy i murów obronnych. Na szczęście, z powodu nikłego zainteresowania, tłumaczonego zbyt wygórowaną ceną, do realizacji tego scenariusza ostatecznie nie doszło.

U progu XX wieku rozpoczęły się prace zabezpieczające i konserwatorskie, natomiast po drugiej wojnie światowej przywrócono także dawny wygląd otaczających warownię fortyfikacji. Osiągnięty efekt możemy obecnie podziwiać zarówno w tradycyjny sposób, jak i oglądając zamek w Szydłowie filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szydłów i okolica

Zamek w Szydłowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...

Dodany: 2017-10-03
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, usytuowany około 10 kilometrów od Przemyśla w województwie podkarpackim, w pobliżu przeprawy przez San, jest jednym z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVI wieku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski ...

Dodany: 2017-09-26
Dolina Narwi

Dolina Narwi

Niezwykła, magiczna, zachwycająca. Tak najczęściej opisywana jest Dolina Narwi - kraina, leżąca w granicach województwa podlaskiego, przez wielu uznawana za ewenement przyrodniczy na skalę światową, a ponadto określana mianem polskiej Amazonii.

Dolina Narwi została ukształtowana przez rzekę Narew ...

Dodany: 2017-09-19