Dodany: 2014-10-23

Zamek w Szydłowie

Zamek w Szydłowie, niewielkiej świętokrzyskiej wsi, został wzniesiony w XIV wieku, za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Niemniej, wśród historyków powszechne było również przekonanie, że jeszcze wcześniej w Szydłowie istniał dwór książęcy. Potwierdzeniem tej opinii miała być udokumentowana wizyta Bolesława Wstydliwego, który odwiedził osadę w 1255 roku.

Jednak na podstawie prac archeologicznych ustalono, że pozostałości XIII-wiecznego grodu, najprawdopodobniej drewnianego, należy poszukiwać na pobliskim wzgórzu, a nie na terenie zamku.

Średniowieczna twierdza była częścią fortyfikacji miejskich, a tym samym wielką chlubą niegdyś prężnie rozwijającego się Szydłowa. Niestety, na przestrzeni dziejów warownia, przez pewien czas pełniąca też funkcję królewskiej rezydencji, ulegała licznym zniszczeniom w wyniku częstych pożarów oraz działań wojennych.

W trzeciej dekadzie XVIII wieku, z inicjatywy starosty Józefa Załuskiego, zamek odnowiono, ale już pod koniec tego samego stulecia został on opuszczony przez mieszkańców. Budowla zaczęła stopniowo popadać w ruinę, co chyba najlepiej oddaje fakt, że w XIX wieku jej wnętrza zaadaptowano między innymi na stajnię.

Kres zamku w Szydłowie miała przynieść rozbiórka oraz zorganizowana w 1822 roku licytacja ocalałych fragmentów twierdzy i murów obronnych. Na szczęście, z powodu nikłego zainteresowania, tłumaczonego zbyt wygórowaną ceną, do realizacji tego scenariusza ostatecznie nie doszło.

U progu XX wieku rozpoczęły się prace zabezpieczające i konserwatorskie, natomiast po drugiej wojnie światowej przywrócono także dawny wygląd otaczających warownię fortyfikacji. Osiągnięty efekt możemy obecnie podziwiać zarówno w tradycyjny sposób, jak i oglądając zamek w Szydłowie filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szydłów i okolica

Zamek w Szydłowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-08-15
Zamek w Liwie

Zamek w Liwie

Zamek w Liwie, małej miejscowości leżącej na pograniczu historycznych dzielnic Podlasia i Mazowsza, powstał w pierwszej połowie XV wieku. Warownię wzniesiono na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, który powierzył to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi.

Zamek zbudowano na lewym ...

Dodany: 2017-08-08
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Jego założycielem był Józef Sołtan, biskup smoleński, a od 1507 roku metropolita kijowski.

Monaster został ufundowany ...

Dodany: 2017-08-01
Stadion Miejski w Białymstoku

Stadion Miejski w Białymstoku

Choć Stadion Miejski w Białymstoku został oddany do użytku w 2014 roku, jego historia sięga jeszcze lat 70. ubiegłego stulecia. W 1971 roku zakończono bowiem budowę Stadionu Gwardii, na którego trybunach mogło zasiąść 15 tysięcy osób. Jednak już po dwóch latach podjęto decyzję o modernizacji obiektu ...

Dodany: 2017-07-25
Rynek w Tykocinie