Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Szydłowie

Zamek w Szydłowie, niewielkiej świętokrzyskiej wsi, został wzniesiony w XIV wieku, za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Niemniej, wśród historyków powszechne było również przekonanie, że jeszcze wcześniej w Szydłowie istniał dwór książęcy. Potwierdzeniem tej opinii miała być udokumentowana wizyta Bolesława Wstydliwego, który odwiedził osadę w 1255 roku.

Jednak na podstawie prac archeologicznych ustalono, że pozostałości XIII-wiecznego grodu, najprawdopodobniej drewnianego, należy poszukiwać na pobliskim wzgórzu, a nie na terenie zamku.

Średniowieczna twierdza była częścią fortyfikacji miejskich, a tym samym wielką chlubą niegdyś prężnie rozwijającego się Szydłowa. Niestety, na przestrzeni dziejów warownia, przez pewien czas pełniąca też funkcję królewskiej rezydencji, ulegała licznym zniszczeniom w wyniku częstych pożarów oraz działań wojennych.

W trzeciej dekadzie XVIII wieku, z inicjatywy starosty Józefa Załuskiego, zamek odnowiono, ale już pod koniec tego samego stulecia został on opuszczony przez mieszkańców. Budowla zaczęła stopniowo popadać w ruinę, co chyba najlepiej oddaje fakt, że w XIX wieku jej wnętrza zaadaptowano między innymi na stajnię.

Kres zamku w Szydłowie miała przynieść rozbiórka oraz zorganizowana w 1822 roku licytacja ocalałych fragmentów twierdzy i murów obronnych. Na szczęście, z powodu nikłego zainteresowania, tłumaczonego zbyt wygórowaną ceną, do realizacji tego scenariusza ostatecznie nie doszło.

U progu XX wieku rozpoczęły się prace zabezpieczające i konserwatorskie, natomiast po drugiej wojnie światowej przywrócono także dawny wygląd otaczających warownię fortyfikacji. Osiągnięty efekt możemy obecnie podziwiać zarówno w tradycyjny sposób, jak i oglądając zamek w Szydłowie filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szydłów i okolica

Zamek w Szydłowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...