Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Szymbarku

Zamek w Szymbarku, niewielkiej miejscowości leżącej około 10 kilometrów od Iławy, jest drugą pod względem wielkości gotycką twierdzą na Warmii i Mazurach. Mimo że do dziś zachowały się tylko jej ruiny, ocalałe mury i wieże zamku niezmiennie robią duże wrażenie na zwiedzających ten region turystach.

Budowa warowni w Szymbarku rozpoczęła się najpewniej w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że pierwsze fundamenty zamku postawiono jeszcze w XIII wieku.

W pierwszej fazie budowy twierdzy wzniesiono mury zewnętrzne, osiem baszt, bramę oraz fosę z drewnianym mostem zwodzonym. Równocześnie zaczęło powstawać też wschodnie skrzydło warowni oraz zespół drewnianych domów mieszkalnych, które w XV wieku zastąpiono ciągiem murowanych budynków.

W czasie wojny trzynastoletniej zamek stał się areną walk z Krzyżakami, w wyniku których niemal doszczętnie spłonął. Po zakończeniu wojny został jednak odbudowany, a na wypadek kolejnego konfliktu - również wzmocniony poprzez wzniesienie dodatkowych baszt i podwyższenie murów obronnych. Mimo tych działań, w 1520 roku twierdza poddała się bez walki na widok prowadzonej przez Stanisława Kostkę pięciotysięcznej armii polskiej.

Po sekularyzacji państwa krzyżackiego właścicielem warowni został Albrecht Hohenzollern, który pozostawił ją w rękach biskupa Erharda von Queiss, a po jego śmierci przekazał ewangelickiemu biskupowi Georgowi von Polentzowi. Jego spadkobiercy zarządzali zamkiem do 1653 roku, przeprowadzając tym czasie istotną przebudowę obiektu, który w efekcie przeobraził się w renesansową rezydencję.

Kolejnymi właścicielami dóbr szymbarskich byli Jonasz Kazimierz von Eulenburg i Teodor Schlieben. Pod koniec XVII wieku zamek sprzedano Ernestowi Finck von Finckenstein, którego rodzina władała nim do 1945 roku. Finckensteinowie zainicjowali przebudowę posiadłości w duchu baroku, urządzając na jej terenie oranżerię i park, a następnie sfinansowali regotyzację zamku, dzięki której częściowo odzyskał on oryginalny wygląd.

W czasie drugiej wojny światowej rezydencję przejęły oddziały SS. Następnie stała się ona tymczasową kwaterą Armii Czerwonej, która, opuszczając historyczną rezydencję, podpaliła gmach wraz z całym wyposażeniem. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci obiekt zaczął popadać w coraz większą ruinę. Co prawda w latach 60. ubiegłego wieku wykonano podstawowe zabiegi konserwatorskie, a w 1988 roku fundacja Widzieć Muzyką chciała odbudować zamek i uruchomić w nim ośrodek dla niewidomych dzieci, brak funduszy stanął na przeszkodzie ku realizacji tego planu.

Choć szymbarska twierdza nie odzyskała swej dawnej świetności, nie przestała robić wrażenia na odwiedzających tę niewielką miejscowość. Pod koniec 1995 roku w ruinach zamku niemiecki reżyser Volker Schlöndorff kręcił sceny do filmu "Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej. Od 1997 roku obiekt jest w rękach prywatnego właściciela.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szymbark i okolica

Zamek w Szymbarku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...