Zamek w Szymbarku

Zamek w Szymbarku, niewielkiej miejscowości leżącej około 10 kilometrów od Iławy, jest drugą pod względem wielkości gotycką twierdzą na Warmii i Mazurach. Mimo że do dziś zachowały się tylko jej ruiny, ocalałe mury i wieże zamku niezmiennie robią duże wrażenie na zwiedzających ten region turystach.

Budowa warowni w Szymbarku rozpoczęła się najpewniej w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że pierwsze fundamenty zamku postawiono jeszcze w XIII wieku.

W pierwszej fazie budowy twierdzy wzniesiono mury zewnętrzne, osiem baszt, bramę oraz fosę z drewnianym mostem zwodzonym. Równocześnie zaczęło powstawać też wschodnie skrzydło warowni oraz zespół drewnianych domów mieszkalnych, które w XV wieku zastąpiono ciągiem murowanych budynków.

W czasie wojny trzynastoletniej zamek stał się areną walk z Krzyżakami, w wyniku których niemal doszczętnie spłonął. Po zakończeniu wojny został jednak odbudowany, a na wypadek kolejnego konfliktu - również wzmocniony poprzez wzniesienie dodatkowych baszt i podwyższenie murów obronnych. Mimo tych działań, w 1520 roku twierdza poddała się bez walki na widok prowadzonej przez Stanisława Kostkę pięciotysięcznej armii polskiej.

Po sekularyzacji państwa krzyżackiego właścicielem warowni został Albrecht Hohenzollern, który pozostawił ją w rękach biskupa Erharda von Queiss, a po jego śmierci przekazał ewangelickiemu biskupowi Georgowi von Polentzowi. Jego spadkobiercy zarządzali zamkiem do 1653 roku, przeprowadzając tym czasie istotną przebudowę obiektu, który w efekcie przeobraził się w renesansową rezydencję.

Kolejnymi właścicielami dóbr szymbarskich byli Jonasz Kazimierz von Eulenburg i Teodor Schlieben. Pod koniec XVII wieku zamek sprzedano Ernestowi Finck von Finckenstein, którego rodzina władała nim do 1945 roku. Finckensteinowie zainicjowali przebudowę posiadłości w duchu baroku, urządzając na jej terenie oranżerię i park, a następnie sfinansowali regotyzację zamku, dzięki której częściowo odzyskał on oryginalny wygląd.

W czasie drugiej wojny światowej rezydencję przejęły oddziały SS. Następnie stała się ona tymczasową kwaterą Armii Czerwonej, która, opuszczając historyczną rezydencję, podpaliła gmach wraz z całym wyposażeniem. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci obiekt zaczął popadać w coraz większą ruinę. Co prawda w latach 60. ubiegłego wieku wykonano podstawowe zabiegi konserwatorskie, a w 1988 roku fundacja Widzieć Muzyką chciała odbudować zamek i uruchomić w nim ośrodek dla niewidomych dzieci, brak funduszy stanął na przeszkodzie ku realizacji tego planu.

Choć szymbarska twierdza nie odzyskała swej dawnej świetności, nie przestała robić wrażenia na odwiedzających tę niewielką miejscowość. Pod koniec 1995 roku w ruinach zamku niemiecki reżyser Volker Schlöndorff kręcił sceny do filmu "Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej. Od 1997 roku obiekt jest w rękach prywatnego właściciela.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szymbark i okolica

Zamek w Szymbarku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...