Dodany: 2017-01-24

Zamek w Szymbarku

Zamek w Szymbarku, niewielkiej miejscowości leżącej około 10 kilometrów od Iławy, jest drugą pod względem wielkości gotycką twierdzą na Warmii i Mazurach. Mimo że do dziś zachowały się tylko jej ruiny, ocalałe mury i wieże zamku niezmiennie robią duże wrażenie na zwiedzających ten region turystach.

Budowa warowni w Szymbarku rozpoczęła się najpewniej w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że pierwsze fundamenty zamku postawiono jeszcze w XIII wieku.

W pierwszej fazie budowy twierdzy wzniesiono mury zewnętrzne, osiem baszt, bramę oraz fosę z drewnianym mostem zwodzonym. Równocześnie zaczęło powstawać też wschodnie skrzydło warowni oraz zespół drewnianych domów mieszkalnych, które w XV wieku zastąpiono ciągiem murowanych budynków.

W czasie wojny trzynastoletniej zamek stał się areną walk z Krzyżakami, w wyniku których niemal doszczętnie spłonął. Po zakończeniu wojny został jednak odbudowany, a na wypadek kolejnego konfliktu - również wzmocniony poprzez wzniesienie dodatkowych baszt i podwyższenie murów obronnych. Mimo tych działań, w 1520 roku twierdza poddała się bez walki na widok prowadzonej przez Stanisława Kostkę pięciotysięcznej armii polskiej.

Po sekularyzacji państwa krzyżackiego właścicielem warowni został Albrecht Hohenzollern, który pozostawił ją w rękach biskupa Erharda von Queiss, a po jego śmierci przekazał ewangelickiemu biskupowi Georgowi von Polentzowi. Jego spadkobiercy zarządzali zamkiem do 1653 roku, przeprowadzając tym czasie istotną przebudowę obiektu, który w efekcie przeobraził się w renesansową rezydencję.

Kolejnymi właścicielami dóbr szymbarskich byli Jonasz Kazimierz von Eulenburg i Teodor Schlieben. Pod koniec XVII wieku zamek sprzedano Ernestowi Finck von Finckenstein, którego rodzina władała nim do 1945 roku. Finckensteinowie zainicjowali przebudowę posiadłości w duchu baroku, urządzając na jej terenie oranżerię i park, a następnie sfinansowali regotyzację zamku, dzięki której częściowo odzyskał on oryginalny wygląd.

W czasie drugiej wojny światowej rezydencję przejęły oddziały SS. Następnie stała się ona tymczasową kwaterą Armii Czerwonej, która, opuszczając historyczną rezydencję, podpaliła gmach wraz z całym wyposażeniem. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci obiekt zaczął popadać w coraz większą ruinę. Co prawda w latach 60. ubiegłego wieku wykonano podstawowe zabiegi konserwatorskie, a w 1988 roku fundacja Widzieć Muzyką chciała odbudować zamek i uruchomić w nim ośrodek dla niewidomych dzieci, brak funduszy stanął na przeszkodzie ku realizacji tego planu.

Choć szymbarska twierdza nie odzyskała swej dawnej świetności, nie przestała robić wrażenia na odwiedzających tę niewielką miejscowość. Pod koniec 1995 roku w ruinach zamku niemiecki reżyser Volker Schlöndorff kręcił sceny do filmu "Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej. Od 1997 roku obiekt jest w rękach prywatnego właściciela.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szymbark i okolica

Zamek w Szymbarku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz