Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Toszku

Zamek w Toszku, niewielkim mieście w województwie śląskim, wzniesiono na górującym nad okolicą wzgórzu na początku XV wieku. Jednak historia budowli obronnych w Toszku może sięgać już X lub XI wieku, kiedy to na miejscu obecnego zamku stał drewniany gród.

Gród, dawniej kasztelania, powstał prawdopodobnie za panowania Bolesława Krzywoustego. W okresie rozbicia dzielnicowego należał on do książąt śląskich, u progu XV wieku zastąpiono go murowaną warownią, lecz już w 1429 roku została ona zniszczona przez husytów.

Jeszcze w tym samym stuleciu twierdzę odbudowano za sprawą Przemysława Toszeckiego, księcia z linii oświęcimskiej, który uczynił z niej swą stałą rezydencję. Po śmierci Przemysława w 1484 roku zamek ponownie, choć na krótko, stał własnością książąt linii opolskiej.

W 1532 roku, po bezpotomnej śmierci Jana II Dobrego, warownia wraz z księstwem opolsko-raciborskim znalazła się w posiadaniu Habsburgów, którzy wydali ją w zastaw Fryderykowi von Redernowi, a następnie jego synowi Jerzemu Fryderykowi. Po pożarze twierdzy w drugiej połowie XVI, Redernowie odbudowali ją, nadając jej renesansowy charakter.

Redernowie panowali na zamku do śmierci Jerzego II Rederna w 1637 roku. Jego właścicielką została wówczas siostra Jerzego, Małgorzata von Kolovrat, która rok później wydała swoją córkę za wpływowego hrabiego Kaspra Colonnę. To właśnie jemu posiadłość zawdzięcza nowy okres świetności, przede wszystkim dzięki jej zasadniczej przebudowie, w ramach której niegdysiejsza warownia obronna przemieniła się w wygodną rezydencję magnacką.

W 1707 roku Colonnowie sprzedali jednak zamek baronowi Johannowi Dietrichowi von Peterswald. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci posiadłość trafiała w ręce rodów Kotulińskich, Posadowskich, Eichendorffów i Gaschinów, z którymi wiąże się najsławniejsza toszecka legenda o złotej kaczce. Zgodnie z jej treścią, w 1811 roku w rezydencji wybuchł pożar, ale usiłująca wydostać się z płomieni Gizela Gaschin zdołała zabrać złotą kaczkę siedzącą na 11 złotych jajkach i w trakcie ucieczki zakopała ją w podziemnym przejściu. Niestety, wkrótce hrabina Gizela zmarła, a złotej kaczki nigdy nie odnaleziono.

Po wielkim pożarze zamek zaczął popadać w ruinę, a Gaschinowie wznieśli w Toszku pałac, wykorzystując materiały budowlane zniszczonej posiadłości. W 1840 roku sprzedali dawną rezydencję rodzinie Guradze, do której należała ona do czasu drugiej wojny światowej. Zamek został częściowo odbudowany w latach 1957-1963, stając się odtąd siedzibą lokalnych placówek kultury, a obecnie Centrum Kultury "Zamek w Toszku".

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Toszek i okolica

Zamek w Toszku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...