Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego kraju.

Pierwszą warownię w miejscu dzisiejszego zamku wznieśli Gasztołdowie, bogata rodzina litewskich możnowładców, która w 1433 roku otrzymała darowiznę w postaci grodu w Tykocinie. Drewniana budowla przetrwała jednak tylko kilkadziesiąt lat - padła ofiarą zawiści ze strony Radziwiłłów i doszczętnie spłonęła. Wkrótce zakończyła się także historia Gasztołdów. Ostatni męski przedstawiciel rodu zmarł w 1542 roku, więc zgodnie z ówczesnym prawem jego fortuna przypadła władcom Polski i Litwy.

Spadek po Gasztołdach otrzymał Zygmunt August, który na zgliszczach warowni postanowił wznieść duży ceglany zamek. Otaczające budowlę wody i bagna Narwi, tworzące naturalny system obronny, sprawiły, że już pod koniec XVI wieku stała się ona największym arsenałem Rzeczypospolitej. Z tego powodu za czasów panowania Zygmunta Augusta zamek nie pełnił funkcji rezydencji, a miejsca, w którym przechowywano broń i sprzęt wojenny, a ponadto prywatnego skarbca i biblioteki króla.

W pierwszej połowie XVII wieku, na polecenie króla Zygmunta III Wazy, zamek został rozbudowany. Zakres prac obejmował też modernizację systemu fortyfikacji - zasypano fosę i zburzono mur obwodowy, zamiast których pojawiły się nowoczesne bastiony ziemne połączone kurtynami. Po potopie szwedzkim, za zasługi na rzecz ojczyzny dobra tykocińskie wraz z zamkiem zostały nadane Stefanowi Czarnieckiemu.

Kolejnymi właścicielami budowli, przez małżeństwo Jana Klemensa Branickiego z córką Stefana Czarnieckiego, Aleksandrą Katarzyną, stał się ród Branickich. W listopadzie 1705 roku na zamku doszło do historycznego wydarzenia - król August II Mocny ustanowił i po raz pierwszy wręczył Order Orła Białego, do dziś najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej.

W 1734 roku zamek został poważnie uszkodzony przez pożar. Niezamieszkana od tego czasu budowla zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Kilkanaście lat później, na polecenie hetmana Jana Klemensa Branickiego, rozpoczęto rozbiórkę zamku, a uzyskany materiał wykorzystano do budowy domów okolicznych mieszkańców. W 1771 roku pozostałości dawnej warowni zostały zniszczone przez powódź. Następnie cegły z rozbiórki zamku posłużyły do budowy Zespołu Klasztornego Misjonarzy Bernardynów, a podczas I wojny światowej - również drogi do pobliskiego Knyszyna.

Pierwsze prace rekonstrukcyjne na tym terenie przeprowadzono w latach 1961-1963. Wieloletnie badania naukowe i dalsze prace dały imponujący efekt - zamek w Tykocinie zrekonstruowany na fundamentach XVI-wiecznej twierdzy króla Zygmunta Augusta zachwyca kolejnych turystów odwiedzających tę niewielką miejscowość. Obecnie funkcjonująca część zamku obejmuje skrzydło południowe z basztami oraz część skrzydła północno-zachodniego, w których mieszczą się muzeum, restauracja oraz pokoje gościnne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tykocin i okolica

Zamek w Tykocinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...