Dodany: 2015-12-01

Zamek w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu, usytuowany we wsi Stary Wiśnicz, 50 kilometrów od centrum Krakowa, został wzniesiony w XIV wieku przez magnacki ród Kmitów. Na początku XVI wieku, około 1516 roku, Piotr Kmita rozbudował posiadłość i nadał jej cechy stylu renesansowego.

Po śmierci najsłynniejszego z Kmitów, zamek przeszedł na własność Barzów, a pod koniec XVI wieku - Lubomirskich. W latach 1615-1621 Stanisław Lubomirski przeprowadził kolejną przebudowę rezydencji oraz otaczających ją fortyfikacji. Projekt modernizacji w stylu barokowym wykonał Maciej Trapola, słynny architekt pochodzenia włoskiego.

W XVII wieku zamek został częściowo zniszczony i ograbiony przez wojska szwedzkie. Po najeździe posiadłość wciąż pozostawała w rękach Lubomirskich, ale prawdopodobnie nie udało im się jej w pełni odrestaurować. Począwszy od połowy XVIII wieku zamek należał kolejno do Sanguszków, a następnie Potockich i Zamoyskich. W 1831 roku w podupadającej rezydencji wybuchł groźny pożar, po którym została ona ostatecznie opuszczona.

W 1901 roku zamek wykupiło Zjednoczenie Rodowe Lubomirskich, którzy rozpoczęli remont historycznej budowli. Na odzyskanie swojej dawnej świetności posiadłość musiała jednak poczekać do zakończenia drugiej wojny światowej. Od 1949 roku, kiedy zamek był już własnością państwową, prowadzono prace rekonstrukcyjne pod kierunkiem Alfreda Majewskiego, architekta, konserwatora zabytków i profesora Politechniki Krakowskiej.

Obecnie zamek jest administrowany przez Muzeum Ziemi Wiśnickiej. We wnętrzach rezydencji można podziwiać fotografie przedstawiające dzieje budowli, XIX- i XX-wieczne meble, salę balową, salę plafonową z pozłacanym sufitem oraz kaplicę zamkową i kryptę.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nowy Wiśnicz i okolica

Zamek w Wiśniczu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokam