Zamek w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu, usytuowany we wsi Stary Wiśnicz, 50 kilometrów od centrum Krakowa, został wzniesiony w XIV wieku przez magnacki ród Kmitów. Na początku XVI wieku, około 1516 roku, Piotr Kmita rozbudował posiadłość i nadał jej cechy stylu renesansowego.

Po śmierci najsłynniejszego z Kmitów, zamek przeszedł na własność Barzów, a pod koniec XVI wieku - Lubomirskich. W latach 1615-1621 Stanisław Lubomirski przeprowadził kolejną przebudowę rezydencji oraz otaczających ją fortyfikacji. Projekt modernizacji w stylu barokowym wykonał Maciej Trapola, słynny architekt pochodzenia włoskiego.

W XVII wieku zamek został częściowo zniszczony i ograbiony przez wojska szwedzkie. Po najeździe posiadłość wciąż pozostawała w rękach Lubomirskich, ale prawdopodobnie nie udało im się jej w pełni odrestaurować. Począwszy od połowy XVIII wieku zamek należał kolejno do Sanguszków, a następnie Potockich i Zamoyskich. W 1831 roku w podupadającej rezydencji wybuchł groźny pożar, po którym została ona ostatecznie opuszczona.

W 1901 roku zamek wykupiło Zjednoczenie Rodowe Lubomirskich, którzy rozpoczęli remont historycznej budowli. Na odzyskanie swojej dawnej świetności posiadłość musiała jednak poczekać do zakończenia drugiej wojny światowej. Od 1949 roku, kiedy zamek był już własnością państwową, prowadzono prace rekonstrukcyjne pod kierunkiem Alfreda Majewskiego, architekta, konserwatora zabytków i profesora Politechniki Krakowskiej.

Obecnie zamek jest administrowany przez Muzeum Ziemi Wiśnickiej. We wnętrzach rezydencji można podziwiać fotografie przedstawiające dzieje budowli, XIX- i XX-wieczne meble, salę balową, salę plafonową z pozłacanym sufitem oraz kaplicę zamkową i kryptę.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nowy Wiśnicz i okolica

Zamek w Wiśniczu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...