Zamek Wleński Gródek

Zamek Wleński Gródek, znajdujący się w przysiółku stanowiącym część miejscowości Łupki, około 20 kilometrów od Jeleniej Góry, powstał pod koniec XII wieku. Zdaniem niektórych badaczy warownia, powstała w miejscu wcześniej istniejącego grodu drewniano-ziemnego, jest najstarszym zamkiem na współczesnych ziemiach polskich.

Wzniesienie murowanej budowli przypisuje się księciu Bolesławowi I Wysokiemu. Na początku XIII wieku częstym gościem na zamku był książę Henryk I Brodaty, który rozbudował twierdzę o wieżę mieszkalną i kaplicę. Sześciokątną wieżę zastąpiono później okrągłą, która dotrwała do naszych czasów i wznosi się na wysokość 12 metrów.

W połowie XIII wieku zamek trafił w ręce syna Henryka II Pobożnego - awanturniczego księcia Bolesława II Rogatki. Warownia była wówczas wykorzystywana jako więzienie dla przeciwników politycznych. Bolesław II Rogatka w zamkowej wieży więził między innymi biskupa wrocławskiego Tomasza I, od którego żądał zamiany dziesięciny w naturze na pieniężną. W późniejszym okresie w podobny sposób potraktował własnego bratanka, Henryka IV Probusa, którego próbował zmusić do odstąpienia części majątku.

W połowie XIV wieku, za panowania księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego, nastąpiła rozbudowa zamku. Po jego śmierci, wdowa księżna Agnieszka przekazała twierdzę w zastaw lenny rycerzom von Zedlitz. W 1377 roku właścicielem warowni został z kolei Tymo von Kolditz, który dokonał jej dalszej rozbudowy i umocnienia.

Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci zamek często zmieniał właścicieli, którzy nie dbali o budowlę. Dopiero w latach 1567-1574 Sebastian Zedlitz podjął się modernizacji twierdzy, w ramach której wzmocniono jej obronność podwyższając mury i wieżę. Jednak już w 1581 roku warownia stała się własnością Sebastiana von Schaffgotscha, a w 1605 roku awanturnika z rodziny von Zedlitz, Konrada, który gnębił okoliczną ludność, wymuszał daniny, a w razie sprzeciwu więził w lochu burmistrza miasta.

Los zamku został niejako przypieczętowany w czasie wojny trzydziestoletniej. Był on kilkakrotnie oblegany i zdobywany przez wojska szwedzkie i cesarskie oraz oddziały Janusza Radziwiłła, a w 1646 roku został także podpalony, przez co popadł w ruinę.

Po wojnie właścicielem zniszczonej twierdzy został pułkownik króla Francji Adam von Kaulhaus, lecz nie podjął on jej odbudowy. Zamiast tego wzniósł nowy pałac, w którym zamieszkiwał. W XVIII wieku warownię kupił hrabia Grunfeld, a po jego śmierci trafiła ona w ręce rodziny Haugowitz, której własnością pozostała aż do II wojny światowej.

Choć z zamku Wleński Gródek zachowały się jedynie ruiny, był on chętnie odwiedzany przez turystów, którzy mogli stąd podziwiać pasmo Karkonoszy oraz piękną panoramę Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego. Niestety, w 2005 roku z powodu osypywania się kamieni z baszty, twierdza została zamknięta dla zwiedzających. Z kolei w 2006 roku runął niezabezpieczony mur, natomiast zamkowa baszta uległa silnemu przechyleniu.

Prace mające na celu odbudowę muru i zabezpieczenie wieży rozpoczęto w 2009 roku. W 2015 roku pozostałości dawnej warowni zostały ponownie udostępnione turystom.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wleń i okolica

Zamek Wleński Gródek - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...